Бахмацький історичний музей
Музеї Чернігівщини

Бахмацький історичний музей

Бахмацький історичний музей було засновано 4 серпня 1960 року в с. Бахмачі на основі приватної колекції Миколи Гнатовича Яременка за рішенням райвиконкому і райкому партії.

Першим директором був М.Г.Яременко (більше 20 років). У 1988 році на базі збірки народного музею с. Бахмача виник Бахмацький історичний музей ( у м. Бахмачі) за наказом Міністерства культури УСРС; з 2005 року музей називається районним згідно з рішенням сесії районної Ради. Його дерев’яне приміщення відноситься до кінця ХІХ ст. Експозиція музею (від найдавніших часів до Великої Вітчизняної війни) знаходиться у 5 залах, 4 зали – виставкові. Фондова колекція становить 7970 предметів основного і 10237 предметів науково-допоміжного фондів.

В останні роки в експозиції дістали відображення раніше замовчувані теми: Батурин як гетьманська столиця, дворянські маєтки, Біловезька німецька колонія, голод 1932-1933рр., політичні репресії 1937-1938рр., долі остарбайтерів і наших військовополонених під час Великої Вітчизняної війни та в післявоєнні роки, релігійне життя на Бахмаччині.

В музеї зберігається 1200 знахідок археологічної експедиції Українського фонду культури в с. Осіч та Обмачево, які відносяться в основному до перших століть І тисячоліття. Колекція музею постійно поповнюється цікавими предметами побуту минулого, про що свідчить зал «Українська хата» та вишиті українські рушники і народний одяг. Музей збирає кераміку ХІХ-ХХІ ст., меблі ХІХ- поч. ХХ ст., які частково знаходять місце і в експозиції. В музейній збірці – іконопис ХVІІІ-ХІХ ст., живописні роботи Г.Г. Яременка (закінчив Петербурзьку академію мистецтв у 1904 році по класу В. Маковського; 39 шт.), невідомих авторів ХІХ ст. («Торговці-евреї», портрет козачки Молчанової, О. Яніної та ін.), народні картини ХХ ст., роботи заслуженого художника України М.Ф. Сліпченка (80 шт.), наших земляків – В.Г.Орди (1110 шт.), В.М. Іванова (39 шт.), російських художників Н.Н. Геденідзе, О.В. Вєтрова, О.І. Агафонової, Н.М. Мануйлова, В.В. Мєднікової, А.Т. Дудніка, Г.П. Зав’ялової, Н.О. Баженової, О.Ю.Некрасова, А.О. Ремиги, В. Степашкіна, В. Самаріна, М. Брусніковського, А.Соловцова, С. Химочки (всього 92 роботи), чеських художників В. Мейвальда (3), О. Сухого (1).

Варто побачити: кістяне знаряддя праці з дерев’яною ручкою для обробки шкур періоду неоліту? cтатуетку варязького бога Одіна ІХ – сер. ХІ ст., панцир польського жовніра ХVІІ ст., карту України французького інженера Боплана (перекладена російською мовою Д. Бантиш-Каменським 1829р.), чорнильницю з чеканкою і штоф ХVІІІ ст., Напрестольний хрест 1782 р., ікони «Іоан Златоуст» ХVІІІ ст., «Собор пресвятої Богородиці» ХVІІІ ст., «Стрітення» 1838р. (до поч. 2012р. ікони на реставрації), роботи художника Г.Г. Яременка, зброю та військовий одяг періоду Великої Вітчизняної війни.

 

Адреса музею:

вул. Б.Хмельницького, 21
м. Бахмач Чернігівської обл.,
Телефон: +38(04635) 2-13-19
Музей працює щодня, крім неділі з 8.00 до 17.00 (з жовтня до квітня)
з 8.00 до 18.00 ( в суботу з 9.00. до 18.00 ( з квітня до жовтня)
День відкритих дверей – 18 травня.

QR-код посилання на сторінку.
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.