Борзнянський художньо-меморіальний музей «Садиба народного художника України Олександра Саєнка» відкрито в 1996 році. Музей розмістився в будинку, де проживала родина Саєнків.

Будинок побудований в 1902 році поміщиком Силачем, відразу куплений батьком художника Ферапонтом Петровичем Саєнком.

Тут Олександр Саєнко прожив більшість свого життя. В дитинстві, після перенесеної тяжкої хвороби, він назавжди втратив мову і слух. Але з дитячих років він зрозумів, що до людей можна промовляти не тільки словами, але й за допомогою мистецтва,  талант творити яке, подарувала йому доля.

У експозиціях музею знаходяться витвори мистецтва, документи, книги, предмети побуту, особисті речі, родинні фотографії – красномовні свідки минулих подій.

Фонди музею налічують близько  1 тисячі експонатів. В експозиції розміщені побутові речі родини Саєнків, одяг художника.

Музей прикрашає значна кількість меблів, якими користувалася сім’я Саєнків. Збереглася частина меблів, які придбані родиною митця у Ганни Барвінок, коли вона полишала хутір Мотронівку і переїздила на проживання в с.Кинашівку до пана Кочубея.

У музеї збереглися унікальні кахлі із колекції Олександра Саєнка.

Художник працював у техніці вибійки, килимарства, інкрустації соломою, живопису, графіки. Найбільш відомими є твори митця з використанням  соломки. Це «Козак Мамай», «Зустріч Семена Палія після Полтавської битви», «Невільники», «Тарас Шевченко» та інші.

У музеї, крім творів О.Саєнка, відвідувачі мають змогу побачити декоративне панно «Тече вода з під явора», «Символи українського життя», «Древо життя» – Ніни Саєнко, «Козак Мамай», Вічність», «Писанковий мотив» – Лесі Майданець-Саєнко. Дочка і онука митця продовжують яскраве самобутнє мистецтво Олександра Саєнка, збагачуючи творчий спадок мистецької родини Саєнків. У кімнаті «вітальня» знаходиться одна з найдорожчих реліквій Саєнкового дому і його колекції – це диван із різьбленими ніжками у вигляді «рибок», на якому любив сидіти Т.Г.Шевченко, коли гостював у родині Білозерських на хуторі Мотронівка. В одній із музейних кімнат знаходяться меморіальні речі художника та бібліотека, якою користувалася родина Саєнків.

Олександр Саєнко (1899-1985) належить до блискучої плеяди українських митців ХХст. За рішенням Генеральної конференції ЮНЕСКО 100-річчя від дня народження народного художника України внесено до пам’ятних дат ЮНЕСКО.

За роки своєї творчої діяльності митець створив сотні неперевершених творів в тому числі і в техніці інкрустації соломкою, які сьогодні гідно зберігаються в музеї.

Адреса музею:

м.Борзна, Чернігівська обл.
вул.Партизанська, 58
+38(04653) 2- 14 – 01 (при замовленні екскурсій у вихідні дні музей працює)

Музей працює: Понеділок – п’ятниця з 08.00 до 17.00

Перерва з 12.00 до 13.00
Вихідний: субота – неділя.

День відкритих дверей – 18 травня.