Іржавецький музей-садиба Л. М. Ревуцького
Музеї Чернігівщини

Іржавецький музей-садиба Л. М. Ревуцького

За постановою ЮНЕСКО, коли світова громадськість вшановувала 100-річчя з дня народження Левка Миколайовича Ревуцького, 15 липня 1989 року в с.Іржавці був відкритий музей-садиба Л.М. Ревуцького.

Прадід композитора Кіндрат Якович Каневський приймав участь у російсько-турецькій війні під командуванням Суворова. За проявлений героїзм отримав в нагороду 12 десятин землі, де й побудував цей маєток в далекому 1789 році.

У цій садибі пройшли дитячі та юнацькі роки видатного композитора, педагога Левка Миколайовича Ревуцького. Після вимушеного від’їзду сім’ї композитора до Києва (1924 рік), у будинку знаходились школа, бібліотека, фельдшерсько-акушерський пункт, а згодом у ньому розмістився пологовий будинок. Багато зусиль до ремонту будівлі доклали Фонд культури України, товариство охорони пам’яток історії і культури, правління Музичного товариства УРСР, Ічнянський відділ культури та місцеві жителі села Іржавця.

Садибу Ревуцьких свого часу часто відвідували видатні особи: письменник Л.М. Толстой, композитор М.В. Лисенко, художник М.М. Ге, актриса Г. Затиркевич-Карпинська, композитори П. Майборода, В. Кирейко, А. Коломієць – учні Левка Миколайовича Ревуцького та багато інших видатних особистостей.

У фондах музею налічується більше 1000 експонатів. Це особисті речі сім’ї Ревуцьких: музичні інструменти, оригінали і копії документів, фотографії, музичні записи, книги, меблі, подарункові речі, рукописи нот, посуд та ін. Речі розміщені у семи кімнатах. У робочому кабінеті на стіні – портрет великого Кобзаря (художника Ф.С. Красицького, 1906 рік). Портрет надихав Левка Миколайовича на творчість у далекому 1923 році, коли той писав симфонічну поему “Хустина” на вірші Т.Г. Шевченка “У неділю не гуляла”.

Біля стіни стоїть піаніно. Ще мама композитора, Олександра Дмитрівна, навчала грати малого Левка на цьому музичному інструменті.

У передпокої розміщені речі, виготовлені руками самого композитора: шкатулка, дзеркало, стіл та два стільці. У спальні – комод, шафа, стіл, крісло для двох, стільці. У кутку – образ Ісуса Христа (вінчальна ікона батьків композитора). На ній – білий домотканний рушник, вишитий білими нитками, з вирізуванням. У музеї знаходиться багато скатертин, рушників, серветок – роботи рук Софії Андріївни Ревуцької, дружини композитора. Дуже цікава річ – мухоловка. Тільки окремі відвідувачі здогадуються про справжнє призначення скляної колби.

Кімната-їдальня багата на рідкісні експонати. У ній знаходяться: великий стіл, вкритий полотняною домотканною скатертиною того часу, стільці, годинник з боєм, дві настінні шафи, виготовлені великим майстром. На столі – знаменитий тульський самовар з гербовими печатками “Товарищества Паровой Самоварной Фабрики наследников Василия Степановича Баташева”. Нижче – “Утверждено правительством. 1896 год”. Тарілки, виготовлені з порцеляни. На зворотньому боці нипис – 1842 рік. А також чашки, блюдця, цукорниці, розетки для варення та інші речі, якими користувалися Ревуцькі.

Багатий експонатами музей-садиба дає багато інформації про життя, творчість та громадську діяльність Л.М. Ревуцького. Він вводить у світ композитора, де панує музика, творчість, слава, а кожний стенд розповідає нам про великого Майстра Музики.

На території садиби щороку проводиться обласний фольклорний дитячий конкурс “Сонечко”. Це свято стало справжнім парадом юних талантів, святом радості і краси.

Варто побачити: старовинні меблі, музичні інструменти, посуд, фото, предмети побуту середини 19 століття, картину Платонова “Жебрачка Ася”, образ Ісуса Христа (друга половина 19 століття), напільний годинник з боєм.

Адреса:
Чернігівська область, Ічнянський р-н, с. Іржавець, вул. Космічна, 28
моб.тел. +380679654871

Графік роботи:
з 10. 00 до 18. 00, без перерви
вихідні – понеділок, вівторок.

Безкоштовно відвідують музей:
учасники Великої Вітчизняної війни, інваліди,
військовослужбовці термінової служби, пенсіонери, художники.

Дні відкритих дверей: 18 травня, 24 серпня

 

QR-код посилання на сторінку.
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.