Мезинський народний археологічний науково-дослідний музей

Мезинський народний археологічний науково-дослідний музей

Мезинський народний археологічний науково-дослідний музей був створений у 1965 р. Куриленком В. Є. на голому ентузіазмі, без будь-якої матеріальної підтримки з боку держави.

Ситуація лишалася незмінною і після Незалежності. В 2008 році Музей був переданий Мезинському національному природному парку.
За 43 роки роботи Куриленко відкрив 24 археологічні культури на території Коропського та Шосткинського районів.
Головний напрям роботи Музею – вивчення Мезинської палеолітичної стоянки мисливців на мамонтів, відкритої у 1908 р. археологом Ф. Вовком. Близько 20 тис. років тому, як вважав український вчений Шовкопляс І.Г., людина розумна з’явилася в Мезині.

У 2008 р. відзначалося 100-річчя відкриття стоянки первісної людини. Один із розкопів стоянки розкритий для огляду.
Музей здійснює значну краєзнавчу та культурно-просвітницьку роботу шляхом прове-дення екскурсій та видання друкованих матеріалів.

Тематика екскурсій:

- загальний огляд;
- Мезинська стоянка (основна тема);
- слов’янські культури на території краю;
- життя і побут наших предків;
- Північна війна;
- Іваницький та Кибальчич;
- Велика вітчизняна війна.

Експозиція Музею розміщена у шести кімнатах і охоплює весь проміжок часу від Палеоліту до сучасності. Тут зберігаються знахідки більше ніж зі ста стародавніх пунктів з округи Мезина.

Сам музейний будинок датується XVIII ст. і є пам’яткою архітектури краю.
Незважаючи на багаторазові пограбування Музею, тут знаходяться цікаві та унікальні експонати, деякі з яких Ви більше не зможете побачити ніде, принаймні, на Україні.

За словами Р. В. Терпиловського, керівника слов’янської археологічної експедиції, за експозицією Мезинский музей не має рівних у області. Тут представлена історія не лише Мезина, а й Коропщини та її околиць. Багато уваги приділяється видатним людям, чиє життя було пов’язане з Мезином.

Музей має п’ять відділів: відділ археології, відділ етнографії, відділ ХІХ ст., відділ XVIII ст. і відділ ХХ ст. Вони розміщені у шести кімнатах. Оглядовий маршрут має форму замкненого кола. Це пов’язано з особливістю планування житлових будинків Коропщини у XVIII- ХІХ ст.

У 1992 р. про Музей був знятий науково-популярний фільм „Скарбниця давнини”.

Адреса Мезинського археологічного музею:
с. Мезин, Коропський р-н, Чернігівська обл.
Тел. +38(04656)3-58-17

Переглянути Мапа Чернігівщини – Карта Черниговщины – Chernihiv Region Map на карті більшого розміру