с. Вертіївка. Військово-історичний музею імені Героя Радянського Союзу генерал-полковника М.П.Кирпоноса
Музеї Чернігівщини

с. Вертіївка. Військово-історичний музею імені Героя Радянського Союзу генерал-полковника М.П.Кирпоноса

Районний військово-історичний музею імені Героя Радянського Союзу генерал-полковника М.П.Кирпоноса – відкрито на батьківщині визначного воєначальника в с. Вертіївка Ніжинського району 23 лютого 1977 року.

В його основу покладено краєзнавчу музейну кімнату, що існувала при середній школі №2 з 1960 р. В 1976 році побудоване нове приміщення площею 120 кв.м.
Експозиція розміщена в п’яти залах. Експонати першого залу висвітлюють історію села Вертіївка, життя і побут селян. Ряд матеріалів розповідає про дитинство та юнацькі роки М.П.Кирпоноса. Окремий розділ присвячено участі М.П.Кирпоноса у громадянській війні. В цей період він був одним з керівників серпневого повстання 1918 року на Чернігівщині, заступником командири Першої української радянської дивізії.
Другий зал музею розкриває тему «Становлення М.П.Кирпоноса як воєначальника. Зв’язки М.П.Кирпоноса з земляками». Тут особливо багато меморіальних речей. Це і учбові посібники,якими користувався Кирпонос під час навчання у Військовій академії ім. М.В. Фрунзе, частина особистої бібліотеки та багато інших речей.

Суворим випробування для всього радянського народу стала Велика Вітчизняна війна 1941-1945рр. Матеріали про мужність , героїзм бійців Південно-Західного фронту, очолюваного М.П. Кирпоносом починають експозицію третього залу. Тут же – священна земля з урочища Шумейково Лохвицького району на Полтавщині, де 20 вересня 1941 року у бою з німецько-фашистськими загарбниками загинув Герой Радянського Союзу генерал-полковник М.П.Кирпонос.

Привертають увагу матеріали вертіївчан – учасників Великої Вітчизняної війни, їх особисті речі, документи, нагороди, грамоти і подяки командування. 1277 жителів села хоробро билися на фронтах, в партизанських загонах і підпіллі. 628 чоловік нагороджено орденами і медалями. Високого звання Героя Радянського Союзу удостоєні льотчики: генерал-майор Ф.С. Яловий та генерал – лейтенант І.М. Мороз.

«Батьківщина Героя Радянського Союзу М.П.Кирпоноса сьогодні» – така тема четвертого залу. Зібрані тут матеріали розповідають про відбудову і розвиток Вертіївки в післявоєнні роки, життя села в теперішній час.
65 років під мирним, безхмарним небом живуть трудящі нашої країни. Та не забудуть тих, кому завдячують цим щастям.

Багато з тих, хто захищав Київ, не дожили до світлого дня його визволення. Але їх ратні діла, їх подвиги наблизили час перемоги. Свято шанується пам’ять генералів Кирпоноса і Тупікова, члена військової ради Південно-Західного фронту, секретаря ЦК Компартії України Бурмистенка, секретаря Київського обкому партії Мишина, голови Київського облвиконкому Костюка, пам’яті тисяч бійців, командирів. Які віддали життя, захищаючи Київ.

Експозиції п’ятого і останнього залу музею розповідають про вшанування та увічнення пам’яті М.П.Кирпоноса.
На місці загибелі М.П.Кирпоноса встановлено гранітний пам’ятник-саркофаг. 18 вересня 1976 року відкрито величний монумент на честь воїнів Південно-Західного фронту в урочищі Шумейково Полтавської області. Ім’я Героя носять вулиці в Києві, Чернігові, Ніжині, Вертіївці, площа у місті Лохвиця на Полтавщині, школи.
Колектив військово-історичного музею ім. М.П.Кирпоноса проводить велику виховну роботу. Трудівники міст і сіл Чернігівщини, учні шкіл, гості з інших міст, зарубіжні делегації відвідують музей.

У музеї часто відбуваються зустрічі молоді з земляками – ветераном війни і праці. Особливо цікавими були зустрічі з ветеранами Великої Вітчизняної війни М.П.Яловим, учасником оборони Севастополя, ветераном Великої Вітчизняної війни М.М.Миньком, ветераном війни і праці Г.А. Бобровською.
В книзі відгуків музею багато записів відвідувачів, в яких вони висловлюють подяку за плідну роботу .

Адреса:
Чернігівська область, Ніжинський район,
с. Вертіївка вул. Шевченка, 6
Режим роботи:
Працює: з 9:00 до 17:00
Вихідний: вівторок, середа
Дні відкритих дверей: 9 травня, 18 травня, 24 серпня, 22 вересня, 27 вересня

QR-код посилання на сторінку.
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.