с. Світанок. Музей Україно-Чесько-Словацької дружби
Музеї Чернігівщини

с. Світанок. Музей Україно-Чесько-Словацької дружби

Мета створення музею – являється виявом дружніх почуттів України до народів Чехії і Словакії, до їх синів, які загинули в боях за звільнення України від німецько-фашистських загарбників в період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років.

Музей існує з 1973 року. Спочатку була кімната-музей, яка знаходилась у поштовому відділенні, а потім за ініціативою М.В.Світайла, який на той час працював директором господарства, було побудовано приміщення музею поряд з братською могилою. Відкриття музею відбулося 29 травня 1980 року.
Постановою колегії Міністерства культури України від 26 березня 1980 року музею присвоєно звання «Народний музей».

Експозиція музею розміщена в 4-х експозиційних залах.
Перший зал розповідає про історію рідного краю з часів Київської Русі і до 30-х років ХVІІ століття.
Великий інтерес викликають документи про участь Людвіка Свободи у звільненні Чернігівщини від німецько-фашистських загарбників у 1918 році.

Багато експонатів міститься в експозиції «Велика Вітчизняна війна 1941-1945рр.» Кожна його реліквія, фотографія ще і ще раз нагадує про далекі, але незабутні часи сурових випробувань, які випали на долю нашого народу. В центрі експозиції діорама, яка відображає події, які відбулися на станції Яхнівка в далекому 1943 році. 14 жовтня військовий еталон з чехословацькими воїнами пересувався на фронт. Тільки-но прибув на станцію Яхнівка і зазнав нищівного удару від ворожої авіації. Шквальним кулеметним вогнем зустріли чехословацькі воїни ворога. Перша атака була відбита, але залізнична колія попереду була пошкоджена. Друга атака ворога влучила в ціль. В результаті бою загинули 54 чехословацьких воїнів. Поховані в братській могилі. Численні експонати присвячені ветеранам Великої Вітчизняної війни – односельчанам.

Бережно зберігають жителі села пам’ять про земляків, які загинули в роки війни. На одному із стендів імена тих, хто віддав своє життя за мирне небо своєї Батьківщини.

Зал «Дружби» розповідає про дружні відносини з Чехією та Словаччиною.
Значне місце займає експозиція « Відбудова народного господарства зруйнованого війною», в якій яскраво відображена історія радгоспу «Яхнівський» з післявоєнного періоду і до наших днів.
Біля музею братська могила чехословацьких воїнів. На мармурових плитах викарбувані імена загиблих воїнів.
Щороку на День Перемоги 14 жовтня, в день коли загинули 54 чеські воїни, до нас у гості приїздять військові аташе, аби віддати шану солдатам, яких навічно прийняла українська земля.

У 2004 році військовим аташе Чехії в Україні було взято жменю землі з братської могили і відіслано до Міністерства оборони Чеської Республіки. У 2008 році 14 жовтня на могилі встановлено відновлений, давно викинутий пам’ятник.

Музеєм ми гордимося – в ньому історія нашого села, славні сторінки біографії передовиків виробництва. Музей відіграє велику роль у вихованні молоді і зберігає пам’ять про сміливих духом солдат, які загинули на чужій їм землі. Солдати – герої, що навічно залишилися у яхнівській землі стали символом непорушної дружби наших народів.

Адреса: Чернігівська область, Ніжинський район, с. Світанок вул. Світайла, №1
Режим роботи:
Працює: з 9:00 до 17:00
Вихідний: вівторок, середа
Дні відкритих дверей: 9 травня, 18 травня, 24 серпня, 22 вересня, 27 вересня

 

QR-код посилання на сторінку.
Скористайтеся програмою для сканування штрих-кодів на телефоні.