Прилуцький краєзнавчий музей ім. В.І.Маслова
Серед музеїв України одним з найстаріших є Прилуцький краєзнавчий.
В його стінах зібрані археологічні, історичні, природничі, етнографічні та мистецькі пам’ятки Прилуччини, які розповідають про багатовікову історію Приудайської землі, про її чарівну природу, про видатних українців та їх життя.
В кінці ХІХ століття на зборах повітового земства 22 вересня (4 жовтня за новим стилем) 1894 року, було одноголосно прийнято рішення про створення в Прилуках природничо-історичного музею.
Першим хто почав активно збирати місцеву старовину, твори мистецтва, історичні реліквії був Іван Назарович Капустянський. Саме він відшукав і зберіг для нащадків безцінні рукописи творів великого друга Т.Шевченка Я.П. де Бальмена.
В 1927 році завідуючим окружного музею стає професор Василь Іванович Маслов. Він створив у Прилуках один із найкращих на той час музеїв в Україні. Основою для створення нової експозиції послужила Галаганівська приватна музейна збірка, яка складалася із шедеврів світового мистецтва: Т.Шевченко, Л.Жемчужников, В.Штернберг, І.Соколов, К.Трутовський, О.Іванов, І.Айвазовський, Л.Лагоріо, М.Клод. А, крім того, чудова колекція старовинних українських портретів і народних картин 17-19 століть, картини західноєвропейських майстрів, ікони, збірка італійських гравюр, вази з коштовних гірських порід, колекції старовинних меблів, бронзи, килимів, козацької зброї, монет та медалі. Це далеко неповний перелік того, що зібрав і зберіг В.І.Маслов із своїми помічниками.
Вдалося зберегти музейне зібрання і в лихолітні роки 1932-1933, 1937 та буремні роки Великої Вітчизняної війни. Лише в 1953 році, коли до справи взялися «ідейні» діячі, під приводом нестачі коштів та браку приміщення, з музею було вивезено все найцінніше і найкраще до Чернігівського історичного музею.
Однак музей продовжував працювати. За цей час зібрання краєзнавчого музею поповнилися художніми творами відомих українських художників, художників-прилучан. Була зібрана колоритна колекція декоративно-ужиткового мистецтва, колекція ікон, нумізматична збірка.
Музей та краєзнавче товариство ім. В.І.Маслова стали ініціаторами випуску щомісячного періодичного видання «Скарбниця».
За свій досить таки солідний вік, музей відчув на собі довгий та нелегкий шлях становлення нашої держави. Протягом всього існування музею по всяк час виникало питання відсутності постійного приміщення під музейне зібрання.
Так врешті–решт 2006 року за ініціативи міського голови Ю.В.Беркута та завдяки підтримки мецената Ю.В.Коптєва було надано під музей будинок колишнього міського голови М.І.Кисловського, побудованого наприкінці ХІХ ст. у стилі модерн.
Тож переступивши сторічний рубіж музей розпочав нове, молоде життя. На першому поверсі музею розміщується експозиція відділу флори і фауни Прилуччини, на другому – експозиції відділу історії, яка знайомить відвідувачів з історією Приудайського краю від найдавніших часів до сьогодення. Адже музей покликаний закласти в душу кожного відвідувача любов до рідного краю, вселить в душу кожного непохитну віру в прекрасне, викликати захоплення нашими пращурами, виховати в кожному громадянинові почуття гідності за себе і за свою „маленьку” Батьківщину.
В музеї діє виставкова зала, яка так гостинно завжди приймає відвідувачів та дарує безмежну кількість вражень від побаченого.
Завітайте до нас. Ми завжди раді зустрічі з Вами!
17500 м. Прилуки, вул.Київська, 277
pkm1894@ukr.net
тел.факс: +38(04637)3-12-48.
+38(04637) 7-12-40.
тел. філіалу: +38(04637)3-32-15.
замовлення екскурсій по тел.: +38(04637)3-12-48.
музей працює з 8:00 до 17:00.
вихідний: неділя, понеділок
Варто побачити: сідло гетьмана Данила Апостола, зброю періоду Козаччини з галаганівської колекції, іконопис.