с. Калитянське. Музей Миколи Міклухо-Маклая
Музеї Чернігівщини

с. Калитянське. Музей Миколи Міклухо-Маклая

Микола Миколайович Міклухо-Маклай (17.07.1846 – 14.04.1888) – великий вчений-гуманіст, науковий спадок якого має першорядне значення як для вітчизняної, так і для світової науки.

Наукові здобутки вченого багатогранні. Вони стосуються медицини, загальної біології, антропології і порівняльної анатомії, ботаніки і зоології, географічних і соціально- економічних проблем.

Батько вченого, Микола Ілліч Міклуха (1818-1857 р.р.) інженер шляхів сполучення, походив із старовинного козацького роду із міста Стародуб Чернігівської губернії. Дитячі і юнацькі роки Миколи Миколайовича були овіяні мелодійними українськими піснями, читанням вголос «Кобзаря» і досконалим володінням українською мовою всіма членами родини.

З 1857 по 1863 роки навчався в школі Св. Анни та у 2 гімназії м. Санкт Петербурга. В 1863 — 1864 роках вільний слухач С. Петербурзького університету, фізико- математичного факультету. 1864 — 1866 роки продовжує навчання в Німеччині в Гейдельберзькому, Лейпцизькому, Ієнському університетах. В 1866 — 1867 роках — мандрівка з вченими-науковцями Геккелем, Грефом, Фолем на Канарські острови, Мадейру, Тенериф, Гран-Канарію. З 1869 року починає підготовку до першої самостійної наукової експедиції до о-ва Нова Гвінея. Програму досліджень затверджує рада Російського географічного товариства, з дозволом мандрівки на корветі «Витязь». З 1871 по 1886 роки Микола Миколайович з невеликими перервами живе і працює на островах Океанії, в Австралії, на Новій Гвінеї. Вчений досконало вивчає антропологію і етнографію первісних папуасів, чим доводить рівність рас і народів світу. Створює проект Папуаського союзу, який повинен був стати політичним об єднанням нового типу. Перебуваючи в Україні вчений зібрав 2000 підписів жителів з Київської і Житомирської губерній, бажаючих переселитись на землі Нової Гвінеї. Імперський уряд акт переселення заборонив. Виконуючи заповіт батька повернутися в Україну, Микола Міклухо-Маклай неодноразово перебував у м. Малин, де працював над упорядкуванням щоденників і архівів. Важкі випробування далеких мандрівок вкрай підірвали стан здоров’я вченого. Багато його далекоглядних ідей не здійснилось. У 1886 році Микола Миколайович повернувся в Петербург і через два роки помер. Унікальний етнографічний і антропологічний матеріал був переданий по заповіту через князя О.О.Мещерського в дарунок імперському Російському географічному товариству. В 1986 році в м. Малин встановлено пам’ятник великому вченому-географу.

В 2010 створений музей в с. Калитянське, Козелецького району Чернігівської області, відкриття якого стало визначною подією в суспільному житті Чернігівщини.

В цьому заході взяли участь багато відомих вчених, громадських діячів, представників влади. За свою коротку історію музей досяг значної популярності серед громадськості.

Адреса:
Вул. Київська 2-а, с.Калитянське, Козелецький район, Чернігівська область, Україна.
Тел. +38-096-766-51-52
E-mail: ppmikluha@bk.ru


Переглянути Чернігівщина – Черниговщина – Chernihiv Region на карті більшого розміру