Музейний простір Чернігівщини

Сьогодні музеї є частиною суспільства. Вони пропонують суспільству: інформацію, знання, відпочинок, видовище, допомагають розвивати традиційні види мистецтва, промисли. Музеї не належать до сфери розваг, але мають бути майданчиком для зустрічі, для обміну думками, для пізнання. Компетенція керівників сучасних музеїв та заповідників повинна бути розширена до вирішення великої кількості питань, серед яких: стратегія розвитку, фінансування, логістика, маркетинг та планування, формування лідерських позицій музею у нашій країні та далеко за її межами.

Музейні цінності є історичним надбанням українського народу, а їх збереження – одним з важливих завдань державної політики. Сьогодні обласна державна адміністрація велику увагу приділяє музейному будівництву. Завдяки підтримки адміністрації розширилася мережа музейних закладів. Протягом останніх років створено музейно-меморіальний комплекс партизанської слави «Лісоград»; Городнянський та Талалаївський краєзнавчі музеї; музей родини Розумовських у с.Лемеші Козелецького району та Музей художника Миколи Ге у місті Ічня. З нагоди 70-ї річниці початку партизанського руху в Україні у селі Єліно Щорського району відкрито Музей історії партизанського руху на Чернігівщині 1941 — 1943 років.

Тривають роботи з розбудови історико-археологічного музейного комплексу «Древній Любеч». Продовжуються роботи з реставрації та музеєфікації кам’яниці Павла Полуботка, печери Преподобного Антонія Печерського. У 2011 р. було встановлено східці від верхньої тераси до Ближніх печер. На сьогодні Ближня печера Преподобного Антонія Печерського взята на державний облік як об’єкт культурної спадщини та передана у власність територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської обласної ради.

Рішенням сесії обласної ради від 29 березня поточного року створено Музейно-меморіальний комплекс пам’яті жителів населених пунктів України, знищених фашистськими окупантами у м. Корюківка. На виконання розпорядження голови облдержадміністрації від 6 лютого 2012 року № 25 проведено конкурс на кращу проектну пропозицію зазначеного комплексу та визначено переможця. На даний час опрацьовується питання щодо землевідведення для музейно-меморіального комплексу.

Значну роль у музейній галузі відіграють приватні музеї. Протягом останніх років відкрито «Музей сучасного мистецтва Чернігівської міської громадської організації «Пласт – Арт», музей Миколи Миклухо-Маклая у с.Калитянське Козелецького району, музей Миколи Ге у с.Плиски Борзнянського району та «Музей» Старобілоуський історичний комплекс» у с.Старий Білоус Чернігівського району.

Музейні заклади області плідно співпрацюють з музеями інших регіонів. З метою вивчення досвіду роботи у квітні поточного року здійснено відрядження керівників музеїв до Автономної республіки Крим. У рамках поїздки підписано угоду між головним управлінням культури, туризму і охорони культурної спадщини облдержадміністрації та Міністерством культури Автономної Республіки Крим про подальшу співпрацю у напрямку музейної роботи.

Нагальним питанням сьогодення є реконструкція чернігівського Дитинця, яка передбачає ремонтно-реставраційні роботи на об’єктах Національного заповідника «Чернігів стародавній», впорядкування та облаштування території Валу. Створена і працює робоча група з питання включення до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО оновленої номінації «Чернігівський Дитинець, комплекс історико-архітектурних пам’яток XI-XIX століть».

Міністр культури України Михайло Кулиняк повідомив, що Міністерство культури України розпочало роботу з підготовки Програми розвитку музейної справи на період до 2018 року.
Остання комплексна державна програма розвитку музеїв діяла впродовж 2002-2005 роках. Тому поява нового документу, який би визначив ключові напрямки державної політики в музейній сфері, давно на часі. Проект зазначеної Програми з’явиться восени цього року.

Головне управління культури, туризму і охорони культурної спадщини облдержадміністрації вже підготувало проект обласної програми розвитку музейної справи на 2012-2017 роки.
Реалізуючи дану програму ми :
- покращимо матеріально-технічну базу музеїв;
- створимо належні умови для зберігання предметів державної частини Музейного фонду України;
- проведемо роботу з удосконалення систему обліку музейних предметів;
- забезпечимо музейні заклади кваліфікованими кадрами та створимо належний рівень обслуговування відвідувачів.

Нагальним питанням сьогодення є реставрація музейних предметів. Сьогодні в 32 музеях та заповідниках Чернігівської області зосереджено 445,6 тис. предметів основного фонду, з них 5,7 тис. музейних предметів потребують реставрації. Щороку музейні заклади здійснюють реставрацію лише 0,1 % експонатів. В Україні професійною реставрацією музейних предметів займається Національний науково-дослідний реставраційний центр (Київ) з філіями в Одесі, Львові та Харкові. Окремі групи предметів реставрують фахівці деяких музеїв як України так і нашої області. Враховуючи обмежене фінансування цих закладів, музейні предмети реставруються роками, а інколи й десятиліттями.

Одним з шляхів збереження унікальних експонатів може стати благодійницька діяльність. Традиції благодійності на Чернігівщині, уособленням яких слугують родини Лизогубів, Милорадовичів, Тарновських, Терещенків, продовжують наші сучасники Юрій Коптєв, Іван Куровський, Едуард Прутнік, СТОВ «Дружба-Нова» та багато інших приватних осіб, підприємств, громадських організацій, для вшанування яких запроваджений обласний конкурс «Благодійник року» імені меценатів Тарновських. Тому сьогодні ми презентуємо акцію «Відреставруй експонат».

Метою Акції є привернення уваги суспільства до проблем збереження і використання історико-культурного надбання, формування у громадян належного ставлення до культурних цінностей з точки зору дбайливого власника, творця, свідомого своєї важливої місії – зберегти і передати у спадок нащадкам історію і культури предків.
Організатор Акції – головне управління культури, туризму і охорони культурної спадщини облдержадміністрації.
Учасниками Акції є: музейні заклади Чернігівської області, приватні особи, підприємства, установи, організації будь-якої форми власності, громадські об’єднання, Національний науково-дослідний реставраційний центр України та його філії, реставраційні підрозділи музеїв та заповідників.
Перелік музейних експонатів, які потребують реставрації розміщений на сайті головного управління культури, туризму і охорони культурної спадщини облдержадміністрації. Благодійник у повному обсязі забезпечує фінансування робіт з реставрації обраного експоната і заявляє про участь в Акції, заповнивши анкету встановленого зразка та передавши її організатору. Благодійник має право на анонімність та нерозголошення суми витрачених ним коштів. Розпочинається акція 18 травня 2012 року у Міжнародний день музеїв. Презентація відреставрованих експонатів відбудеться у вересні поточного року. Це шанс всім бажаючим зробити благодійний внесок у справу збереження та відродження музейних експонатів Чернігівської області. Впевнений, що на Чернігівщині знайдуться люди, небайдужі до збереження національної культурної спадщини, які фінансово підтримають цю акцію.

Обласна державна адміністрація значну увагу приділяє збереженню національного культурного надбання. На сьогодні опрацьовується питання щодо створення у Чернігові обласного реставраційного центру, який би став осередком реставрації унікальних експонатів, втрата яких не може бути компенсована.
Спільною увагою і турботою до збереження національної культурної спадщини, буде забезпечено подальший культурний розвиток України.

З повагою, начальник Головного управління культури, туризму і охорони культурної спадщини Чернігівської облдержадміністрації
С.М. Мойсієнко